Novinky

Nezapomeňte, knihovna je otevřená i v sobotu. POZOR ZMĚNA!!!, tentokrát až 2. v měsíci, tj.  13. října 2018 od 9.00 do 12.00 hodin z důvodu konání voleb ve dnech 5. – 6. 10. 2018.

 

Soutěž Vícejazyčnost je bohatství

Přijměte pozvání k účasti v 6. ročníku dětské soutěže na podporu čtení a psaní v dalším jazyce (vedle češtiny). Je určena dětem, které pocházejí z vícejazyčných rodin, národnostních menšin, mají zahraniční kořeny nebo se učí a komunikují vedle češtiny také v dalším jazyce. Je založena na čtení či předčítání literárních děl a vytváření kreseb, ilustrací, komiksů či knížek na námět literárního díla. Soutěž je vyhlášena spolkem Zaedno v rámci projektu Kamarádi. Součástí tohoto projektu je i vícejazyčný časopis Kamarádi.

Hlavní ceny v soutěži Vícejazyčnost je bohatství jsou školní výlety pro celou třídu. Letos čeká na výherce celých 10 krásných výletů! Pojede se tradičně na největší lezeckou stěnu v ČR, do Techmanie, muzea nebo na historické památky. Rozdáme i mnoho věcných cen. Udělují se ceny pro jednotlivce, pro školy za kolekce prací a pro pedagoga za spolupráci na soutěži.

Práce jsou přijímány do 15. 10. 2018
elektronicky: nahrání na www.kamaradi.eu (v sekci soutěž) či e-mailem kamaradi@zaedno.org
nebo NEdoporučeně poštou na Spolek Zaedno, Vocelova 602/3, 120 00 Praha 2

Výsledky soutěže budou zveřejněny na webových stránkách 5. 11. 2018.
Termín a místo slavnostního předání cen budou upřesněny.

 

Dotace z Projektu Česká knihovna 2018

Opět se i naše knihovna, tak jako tomu bylo v letech 2011 – 2017, připojuje k projektu Ministerstva kultury ČR podporující nákup nekomerčních titulů uměleckých děl české literatury, české ilustrované beletrie pro děti a mládež, děl literární vědy, kritiky a věd příbuzných pro veřejné knihovny. Z tohoto projektu jsme objednali dne 9. května 2018 34 titulů knih v celkově částce 6.270,- Kč + 20 titulů knih v rezervě za dalších 4.707 Kč, které získá knihovna zcela zdarma. Budou nám dodávány, tak jak se objeví na knižním trhu.

 

Společenské hry k vypůjčení 

Opětovně jsme využili akční nabídky firmy ALBI a mohli tak rozšířit počet půjčovaných společenských her, jejichž seznam je níže uveden.

Přijďte si pro některou.

1. UBONGO (honba za diamanty) – rodinná hra pro 2 – 4 hráče od 10 let

Afrika ukrývá diamanty nedozírné ceny. Cesta k nim ovšem není jednoduchá. Ty nejcennější získá pouze ten nejbystřejší a nejrychlejší. Hráči se snaží sestavit skládačku z barevných dílků, posunout svou figurku na hrací desce a vzít si drahokamy. To vše musí stihnout dříve, než se přesypou hodiny. Vítězí hráč s největším počtem kamenů jedné barvy.

2. OSADNÍCI Z KATANU -  karetní hra pro 2 – 4 hráče od 8 let

Karetní varianta legendární deskové hry. Kdo rychleji postaví více cest a pomůže osídlit ostrov Katan? Je třeba sehnat stavební materiál na nové cesty a vesnice. 

3. V KOSTCE SVĚT - vzdělávací hra pro 1 a více hráčů od 8 let

Desetiminutová hra na procvičení paměti o státech světa, aneb co si zapamatujete za 10 vteřin? Chcete poznat různé země světa? V této hře se s pomocí 71 karet s obrázky různých zemí světa dozvíte vždy to nejzajímavější z každé země. 

4. ZLATÉ ČESKO – kvízová hra až pro 6 hráčů od 12 let

Zlaté Česko navazuje na obrovský úspěch vědomostní hry Česko, otázky a odpovědi. Obsahuje zcela nové otázky. Oboustranný herní plán umožňuje hrát i dobyvatelskou verzi této hry, ve které budete dobývat hrad Karlštejn. Během obléhání hradu budete za svoje znalosti získávat zlaťáky. Ten nejúspěšnější z vás na konci hry dobude tento slavný hrad.

5. DOMINION – strategická hra pro 2 – 4 hráče od 8 let

Stojíte na počátku budování své vlastní říše a nemáte nic než trochu peněz a malé pozemky. Avšak brány světa jsou otevřeny dokořán, říše vzkvétá zakládáním nových vesnic, založením tržiště či vztyčením trůnního sálu. Jenže jsou tu také zdatní soupeři, a tak je třeba rozšířit svoji říši co nejrychleji. Jen tak se stanete pánem nejmocnějšího dominia. Rafinovaný herní systém se v každé partii postará o nové napětí.

6. PÁRTY ALIANS – VELKÁ SÁZKA – párty hra pro 4 a více hráčů od 11 let

Vsaďte si sami na sebe i na své přátele, zda dokáží splnit vtipné a roztodivné úkoly. Budete modelovat z plastelíny, předvádět pantomimu, plnit pohybové úkoly a další. Dokážete to? 

7. OSADNÍCI Z KATANU - rodinná hra pro 3 - 4 hráče od 10 let

Osadníci z Katanu jsou legendou ve světě deskových her, která si získala přízeň milionů hráčů po celém světě. A čím tato hra jednoznačně předčí jiné deskové hry? Především variabilitou herního plánu. Každá partie je jedinečná. Spolu s protihráči osidlujete ostrov Katan.

8. UMÍ PRASE LÉTAT? Na cesty - Dětská hra pro 2 - 4 hráče od 5 let

Cestovní verze oblíbené hry pro děti, ve které je hlavním úkolem rozpoznat správné vlastnosti zobrazených zvířat. 

9. PIRÁTSKÉ KOSTKY- Kostková hra pro 2 - 5 hráčů od 8 let

Vezmi si jednu pirátskou kartu a poté pomocí štěstěny hoď tu nejcennější kombinaci kostek. Čím cennější ta kombinace bude, tím více bodů získáš. Vyhraje ten, kdo jako první získá 6000 bodů.

10. MÖLKKY - Venkovní hra pro 2 a více hráčů od 6 let

 Hra Mölkky je kolíková hra, která pochází z Finska. Je vhodná pro všechny věkové kategorie a lze ji hrát v libovolném počtu hráčů – čím více, tím lépe. Hráči hází házecím kolíkem Mölkky na ostatní očíslované kolíky. Body se v průběhu hry zapisují a sčítají.

11. VELBLOUDÍ  DOSTIHY NA CESTY - rodinná hra pro 2 až 6 hráčů od 8 let

V bláznivém závodě se velbloudi nosí vzájemně na zádech, zatímco vy sázíte na šampióna. Zatímco se velbloudi ženou přes písečné duny, vsaďte si na svého favorita a popohánějte jej. Kdo se zalekne fenka? A který velbloud osvěžen oázou dojede do cíle jako první?

12.  NEOBVYKLÍ PODEZŘELÍ – párty hra pro3 až 16 hráčů od 14 let

Dokážete odhalit pachatele zločinu podle toho, jestli si čistí zuby nebo jestli poslouchá heavy metal? Párty hra, ve které se společně snažíte na základě indicií vybrat z dvanáctky podezřelých jednoho pachatele. Jeho totožnost však zná pouze jediný hráč a jeho nápovědy nemusí být vždy k užitku.

13. OMINOES : KOSTKY BOHŮ – strategická hra pro 2 až 4 hráči od 8 let

Zde se hráči snaží vytvářet souvislé plochy postupným pokládáním kostek se svým zvoleným symbolem. Cesta k úspěchu vede jedině přes strategické myšlení, chytré využívání speciálních symbolů na kostkách a nezbytnou špetku štěstí. Jednoduchá pravidla a svižná herní doba.

14. OSTROV SKYE – rodinná strategická hra pro 2 až 5 hráčů od 8 let

Staňte se králem skotského ostrova! Zajistěte si pořádný příjem, shromážděte stáda i loďstvo a triumfujte nad znepřátelenými klany. Rodinná strategická hra pro pokročilejší hráče, která částečně vychází z principu oblíbeného Carcassone. Na rozdíl od něj však vyžaduje hráčův smysl pro obchodování a strategii pro budování vlastního území.

15. COSTA RICA – rodinná hra pro 2 až 5 hráčů od 8 let

Kdo přinese z pralesa ty nejcennější fotografie a která expedice se vrátí domů s prázdnou? Svižná rodinná hra z prostředí Střední Ameriky, ve které se snažíte prozkoumat co nejvíce živočišných druhů a bránit se útokům tropických moskytů. Hra Costa Rica kombinuje riskování s logikou, kterou využijete především při plánování, kudy povedete expedici. Budete riskovat, nebo se spokojíte s málem?

16. X BERE – karetní hra pro 2 až 4 hráče od 8 let

Pozor na krávy! Chytrá karetní hra, která procvičuje logické myšlení. Hráči vykládají karty s čísly, které se poté podle několika pravidel přiřazují do jednotlivých řad. Kdo zahraje poslední kartu do příslušné řady, musí si celou řadu vzít.

Pravidla půjčování:

  • Výpůjčka na 14 dnů
  • 1 hra na jednoho čtenáře
  • Tyto hry si mohou půjčit pouze registrovaní čtenáři
  • Před půjčením je nutné zkontrolovat obsah hry a čtenář obdrží potvrzení o výpůjčce společně se seznamem všech komponentů hry
  • Za pozdní vrácení je účtována upomínka ve stejné výši jako u knižních titulů
  • Ztráta hry nebo neúplné vrácení (chybějící figurka, žeton, karta…) se nahrazuje finančně (plná pořizovací cena)